Řeka Sázava je díky dobrovolníkům opět čistší

13.4.2021

Úklid se uskutečnil individuálně za dodržení protiepidemických opatření

Řeka Sázava je po roce opět čistší. Dobrovolníci ji nenechali na holičkách a navzdory koronaviru, za dodržení protiepidemických opatření, z její hladiny a břehů mezi Kácovem a Pikovicemi o uplynulém víkendu sesbírali téměř 7 tun odpadků. Plastové lahve, igelity, kusy plechů, vysloužilé kanystry, pneumatiky, staré kusy nábytku i elektrospotřebičů… skončily na korbách nákladních aut, která je odvezla na skládku. Uklízely se i přítoky Sázavy, třeba Benešovský a Jevanský potok.

 

„Velká část řeky Sázavy je uklizena, na několik míst se ale dobrovolníci nedostali. Pokud tedy má někdo zájem ještě pomoci, stačí se ozvat. Pytle, rukavice a trika zajistíme,“ řekla Bohunka Zemanová, ředitelka Posázaví o.p.s., která úklid mezi Kácovem a Pikovicemi organizuje. Kontakt pro zájemce je: zemanova@posazavi.com, tel.: 723 881 081.

 

Úklid jednoho z turisty nejvyhledávanějších toků, známý jako Čistá řeka Sázava, se letos konal už pošestnácté. Kvůli koronavirové pandemii se ale stejně jako loni původně hromadná akce změnila v individuální. Řeku uklízely rodiny nebo malé skupiny dobrovolníků. Více práce měli dobrovolníci na lodích, kteří loni kvůli nástupu covidu vyjeli jen ve velmi omezeném množství. K tomu navíc velký nepořádek zanechal na porostu kolem vody také zvýšený průtok způsobený letošním jarním táním. I když obecně odpadků kolem řeky ubývá, dobrovolníci mají stále co uklízet.

 

„Bylo znát, že vloni proběhl úklid v omezenější podobě a také od té doby byla minimálně dvakrát velká voda, která vždy přinese větší množství nového odpadu. Staré černé skládky se nám vytrvalou prací podařilo z velké míry odstranit, přesto se každý rok díky dešťům a erozi ještě nějaká objeví i v těch nejromantičtějších trampských zákoutích. Už to ale není tak strašné, jak to bývalo, když jsme s úklidem začínali. Čert ví, co se chatařům před lety honilo hlavou, když odpad házeli do strží, které pak zasypávali. Sebrat nové petky, uplavané boty či obaly už nedá tolik práce, ale pořád by toho mělo být mnohem méně. To vše je otázka prevence, na které celoročně pracujeme. Komplikací letos bylo i velké množství prořezaného a následně naplaveného dřeva a silně podmáčené břehy. Se vším se ale dalo vypořádat díky sehranosti a nasazení skupiny i skvělé podpoře ze strany Posázaví o.p.s.,“ uvedl jeden ze skalních příznivců projektu Martin Moravec, který stejně jako v uplynulých letech pomáhal s úklidem mezi Týncem nad Sázavou do Pikovicemi.

 

Podobně zhodnotila letošní úklid i Ivanka Danešová, která s partou podobně naladěných dobrovolnic pravidelně uklízí kolem města Sázavy. „Je to naše srdeční záležitost, jarní rituál. Nechceme žít na smetišti, ani se jen dívat kolem sebe a nic nedělat. Nadávat umí každý. Proto čistíme – čistíme přírodu od nepořádku. Našla jsem třeba telefon, hrnec, Aťka ‚ulovila‘ glukometr. A pak ta hromada flašek – vůbec by nás nenapadlo, že za pár dní sebereme přes 200 lahví od vodky! Obecně je ale pravda, že u vody je méně a méně odpadu. Někteří chataři na nás mávají a volají ‚díky‘, jiní nadávají a dávají si ploty až k řece. Máme ale i jeden krásný příběh – každý rok na nás u břehu čekají manželé, podávají nám bábovku a srdečně děkují. Za ta léta se stali našimi přáteli, kteří si váží naší práce, milují život a přírodu. Je to pro nás moc důležité, je to velké vyznamenání,“ popsala. Mrzí ji jen, že kvůli protiepidemickým opatřením se mnoho jejich kamarádů letos nemohlo úklidu zúčastnit, a věří, že se v příštím roce u řeky opět potkají.

 

„Těší mě, že lidé nerezignovali a řece pomáhají i v této době, a to individuálně. Navíc hodně dobrovolníků, kteří patří ke skalním příznivcům, už chodí sbírat odpadky i se svými potomky. Nemám proto strach o nástupce, určitě to po nás bude mít kdo převzít a řeka se bude uklízet dál,“ uvedla Bohunka Zemanová.

 

Její slova potvrdila i Míša Poláková, která se letos s rodinou pustila do úklidu v úseku Stříbrná Skalice (Marjána) – Chocerady. Velkou posilou týmu byl jejich dvouletý syn František. „K dubnovým narozeninám dostal snad nejmenší pracovní rukavice, co se dělají. Běhal po břehu, nadšeně hledal a sbíral odpadky do pytle,“ popsala Míša. Podobná aktivita je podle ní důležitá obzvlášť v současné době plné mimořádných opatření a zákazů. Vzít si s sebou na výlet pytlík na odpadky a po cestě je sbírat totiž může podle ní každý.

 

V prvních letech se řeka Sázava uklízela mezi městem Sázava a obcí Pikovice, v současnosti se čistí napříč dvěma kraji, Středočeským a Vysočinou. Za 15 let existence projektu pomáhalo uklízet 15,5 tisíce dobrovolníků, kteří sesbírali bezmála 400 tun odpadků. Čistá řeka Sázava byla jedním z prvních projektů svého druhu v České republice, který inspiroval další podobné aktivity. Uklízejí se už také lesy, okolí silnic, veřejná prostranství v obcích a městech.

 

jt

Související obrázky
Soubory ke stažení

Nepodařilo se načíst flash plugin. Stáhnout si ho můžete z webu Adobe