Úklid řeky Sázavy vyžaduje obrovskou spolupráci lidí

30.03.2012

Obrovská a nezištná spolupráce lidí a institucí charakterizuje projekt Čistá řeka Sázava, při němž dobrovolníci každoročně vyčistí více než 150 kilometrů řeky Sázavy z Havlíčkova Brodu až do Pikovic. Bok po boku vyrážejí na úklid děti, studenti, vodáci, hasiči, rybáři a další zájemci, kterým není osud přírody lhostejný. Jejich iniciativu podporují obce i podnikatelé, a to nejen z území, kterým Sázava protéká. Letošní úklid se uskuteční od 13. do 15. dubna. Zapojí se do něj i patronka projektu zpěvačka Aneta Langerová.

V regionu Posázaví už tradičně půjčují na akci lodě, auta i své zaměstnance vodácká centra Bisport a Petr Kovačka. Zaplnit žaludek dobrovolníků pomáhá za symbolickou cenu řada zdejších provozovatelů restauračních zařízení podél řeky, střechu nad hlavou jim poskytují obce, sportovní kluby, majitelé ubytoven a penzionů i vojenské muzeum. Odvoz odpadků zajišťuje na své náklady společnost Povodí Vltavy a.s., místa na skládkách zdarma poskytují města Trhový Štěpánov, Benešov a Jílové u Prahy.
 
Do úklidu se každoročně zapojuje několik stovek lidí, vedle místních přijíždějí pomáhat i ti, kteří k řece vyjíždějí za rekreací. Řeka Sázava se bude čistit už posedmé, dobrovolníci se ale neobávají, že budou bez práce. Uvítají proto každou další ruku ochotnou pomoci. „Byli bychom moc rádi, kdyby nám pomohli hlavně místní obyvatelé, protože Sázavu čistíme i pro ně. Zapojit do úklidu se můžou během celého roku všichni, kteří na řece žijí, bydlí u ní, chataří nebo ji využívají jako turisté,“ říká vedoucí jednoho z čištěných úseků Martin Moravec. Jeho kolega Radim Hájek dodává: „Myslím si, že řeka je nás všech, takže není jenom o tom si ji užívat a chlubit se, jak je na ní krásně, ale zamyslet se nad tím, jak ji udělat ještě krásnější a jak si to na ní zpříjemnit“.

Podobného názoru je i Soňa Křenová, starostka Kácova, kterým Sázava protéká. Do úklidu se sama zapojí už poněkolikáté. „Do Kácova jezdí hodně vodáků, jsou tady dva vodácké kempy hodně navštěvované turisty. Jsme rádi, že tato akce existuje a že se díky ní vyčistí oba břehy řeky. Do úklidu se zapojujeme hlavně se žáky základní školy a z hasičského kroužku, pomáhají i místní obyvatelé, kteří bydlí u řeky “ řekla Soňa Křenová.

Projekt Čistá řeka Sázava se koná pod taktovkou tří organizátorů, napříč dvěma kraji. Úklid úseku z Kácova do Pikovic organizuje společnost Posázaví o.p.s. Mezi Posadovským mlýnem u Kácova a Chabeřicemi řeku vyčistí soutická organizace Českého rybářského svazu. Úsek mezi Chabeřicemi a Budčicemi je v režii Místní akční skupiny Lípa pro venkov a úklid části z Budčic do Havlíčkova Brodu zajistí sdružení Sázava 21 a Místní akční skupina Královská stezka. Loni se z celého čištěného úseku odvezlo na skládky 38,57 tuny odpadu. Do akce se zapojilo přes 1500 dobrovolníků.

Související obrázky

Nepodařilo se načíst flash plugin. Stáhnout si ho můžete z webu Adobe