Řeka Sázava se chystá na turistickou sezónu

13.04.2012

Dobrovolníci se dnes opět vydali k řece Sázavě, aby ji před turistickou sezonou zbavili odpadků a dalšího nepořádku.

Dobrovolníci se dnes opět vydali k řece Sázavě, aby ji před turistickou sezonou zbavili odpadků a dalšího nepořádku. Hladinu a břehy řeky mezi Havlíčkovým Brodem a Pikovicemi budou čistit až do neděle. Třídenní úklid se koná v rámci sedmého ročníku projektu Čistá řeka Sázava, který pořádají společnosti Posázaví o.p.s., Sázava 21 o.s., Místní akční skupina Královská stezka, Místní akční skupina Lípa pro venkov a místní organizace Českého rybářského svazu Soutice.  Do akce se už tradičně zapojí stovky lidí, kterým není lhostejný osud přírody.

Úklid nejdelšího, bezmála 90 kilometrů dlouhého úseku z Kácova do Pikovic organizuje společnost Posázaví o.p.s. Dobrovolníci si tuto část řeky rozdělili na pět částí. Každá z nich má svůj zásobovací tým, který se stará o pohodlí všech, kteří se do čištění řeky pustili. Zajistil pro ně vše potřebné, od lodí, odpadkových pytlů, nářadí a ochranných pomůcek až po ubytování a stravování. Novinkou letošního ročníku je návrat k omyvatelnému nádobí, které nahradilo jednorázové talíře, kelímky a příbory. „Důvod je prostý – chceme snížit množství odpadu, které během akce sami vyprodukujeme. Zásobovací týmy na všech úsecích proto budou použité nádobí mýt,“ řekla ředitelka společnosti Posázaví o.p.s. Bohunka Zemanová.

Každý den při úklidu řeky Sázavy je prakticky stejný. Ráno po snídani vyrazí dobrovolníci na řeku a do jejího okolí a do plastových pytlů sbírají vše, co do přírody nepatří. Potom následuje krátká pauza na oběd a znovu do práce. Uklízí se až do večeře. Během dne dobrovolníci urazí po řece kolem pěti až šesti kilometrů. Stejnou trasou s nimi jedou nákladní auta, která odvážejí nasbíraný odpad na skládky v Jílovém u Prahy, Přibyšicích a Trhovém Štěpánově.

První ročník projektu Čistá řeka Sázava se uskutečnil v roce 2006 v režii svazku obcí Malé Posázaví, který na to dostal evropskou dotaci. Od roku 2007 úklid organizuje společnost Posázaví o.p.s. Projekt je nekomerční aktivitou založenou na dotacích a dobrovolnosti všech. Tedy nejen lidí, kteří odpadky sbírají z lodí a břehů, ale také obcí, měst, sponzorů a partnerů. Poskytují nejen finanční, ale také materiální pomoc v podobě úklidových prostředků, jídla pro dobrovolníky nebo prostorů pro jejich přenocování.

V prvních ročních se řeka uklízela mezi Sázavou a Pikovicemi, později se k akci přidali další organizátoři. V současnosti se uklízí napříč dvěma kraji, Středočeským a Vysočinou. Celá řeka od Havlíčkova Brodu až k soutoku s Vltavou je v rámci akce rozdělena na několik částí – o horní tok z Havlíčkova Brodu do Budčic se starají občanské sdružení Sázava 21 a Místní akční skupina Královská stezka, o střední část z Budčic do Chabeřic Místní akční skupina Lípa pro venkov a úklid dolního toku z Kácova do Pikovic je již tradičně v režii obecně prospěšné společnosti Posázaví. Devítikilometrový úsek mezi Chabeřicemi a Kácovem vyčistí místní organizace Českého svazu rybářů Soutice. Loni se v celém úseku, tedy od Havlíčkova Brodu až do Pikovic, sesbíralo téměř 40 tun odpadků.

„Spolupráci mezi místními akčními skupinami Posázaví, Královská stezka a Lípa pro venkov chceme prohloubit a plánujeme další společné projekty, nejen čištění řeky Sázavy. Uvažujeme například o zlepšení infrastruktury na řece Sázavě,“ dodala Bohunka Zemanová.

Související obrázky

Nepodařilo se načíst flash plugin. Stáhnout si ho můžete z webu Adobe